If an insurance was acquired, the amount of premiums paid may be charged to the building being constructed.. The self-constructed asset should be charged for the actual costs incurred in
Trang 1CHAPTER 5 PROPERTY, PLANT AND EQUIPMENT
PROBLEMS
5-1 (Uy Company)
Land (6,750,000 x 2,187,500/5,625,000) 2,625,000 Office building (6,750,000 x 2,000,000/5,625,000) +
Warehouse (6,750,000 x 937,500/5,625,000) 1,125,000 Manager’s
residence (6,750,000 x 500,000/5,625,000) 600,000
5.2 (Chang Corporation)
Present value of 24 monthly installments
5-3 (Urban Corporation)
Land ImprovementLand
s Building
0 Demolition of old building 300,000
Legal fees for land acquisition 150,000
80,000 Interest on loan for construction 270,000
Assessment by the city government for
Equipment purchased of use in excavation 800,000 Fixed overhead allocated to building
Salvage from the demolished building (70,000)
0 P350,000 P5,610,000
Compensation for injury to construction worker is chargeable to loss; this expenditure could have been avoided had the company obtained insurance on its workers If an insurance was acquired, the amount of premiums paid may be charged to the
building being constructed
Profit on construction is not recognized anywhere in the accounts The
self-constructed asset should be charged for the actual costs incurred in its completion.
Modifications to the new building per instruction by the building inspectors is charged
to loss since this expenditure is not a necessary expense for the asset This was incurred as a result of the company’s negligence and could have been avoided had proper planning been done
Trang 2*Landscaping costs may be charged to the land account if there is an indication that such an expenditure is permanent in nature
5-4 (Doy Company)
Payments to tenants to vacate premises 200,000
Legal fees for purchase contract and recording ownership 50,000
Proceeds from sale of salvaged materials (10,000)
5-5 (Yu Corporation)
Land
I m pr ov e m en ts
Buildings
Machinery and Equipment
Balances, December 31, 2008 P 10,000 P
900,000
P 980,000 Cost of fencing the property 110,000
Paid to a contractor for building erected 2,000,000
Invoice cost of machines acquired 2,000,000 Freight, unloading and delivery charges 60,000
Allowances, etc to technicians during
Balances, December 31, 2009 P120,000 P3,020,00
0 P3,580,000 The interest of P150,000 is an imputed interest and is not recognized anywhere in the financial statements
The royalty payments of machines purchased is charged to operating expense for the period
50,000
Notes payable (35,000 x 3.1699) 110,947
55,000
Cost of machine P215,947
Trang 3c Purchase price
P22,000,000
Total cost to be allocated P22,150,000 Allocation:
Land 22,150,000 x 10,000/25,000 P 8,860,000
Building 22,150,000 x 12,500/25,000 P 11,075,000
Equipment 22,150,000 x 2,500/25,000 P 2,215,000
d Cash price
Present value of the disposal costs
25,095
5.7 (Planters Company and Producers Company)
Books of Planters Company
Accumulated Depreciation-Building 540,000
1,000,000-540,000 = 460,000 book value
460,000 – 400,000 = 60,000 loss
Books of Planters Company
Accumulated Depreciation-Equipment 320,000
600,000-320,000 = 280,000
280,000 – 350,000 = 70,000 gain
5-8 (Far East Company)
a Direct materials
P220,000
Overhead costs (125% x 150,000 187,500 Allocated fixed costs (20% 700,000) 140,000
Capitalized interest: (300,000 x 10% x 6/12) 15,000
Total cost of equipment P712,500
b Average accumulated expenditures: (697,500/2) P348,500
Trang 4Capitalized interest:
15,000
Total capitalized interest P 18,900
5-9 (Metro Company)
Less interest income earned on temporary investment of loan ( 85,000)
1,000,000 x 10% x 3/12 25,000
Less interest income earned on temporary investment of loan 40,000
c Computation of average accumulated expenditures:
400,000
750,000
500,000
250,000
-Average accumulated expenditures P1,900,000
Computation of weighted average interest rate:
(10% x 1,200,000) + (12% x 1,600,000) 11.14% 1,200,000 + 1,600,000
Interest of specific borrowing:
Less interest earned 20,000 P140,000 Interest on general borrowing:
300,000 x 11.14% 33,420
Total interest on loans P680,000
Less capitalized interest: (1,900,000 x 10.625%*) 201,875
* 680,000 ÷ 6,400,000 = 10.625%
5-10 (Lim Company)
Trang 5600,000 x 7/12 350,000
Average accumulated expenditures P1,585,000
a Interest of specific borrowing (3,000,000 x 12%) P 360,000
Less interest revenue earned from temporary investments of
b Interest on specific borrowing (1,200,000 x 12% ) P 144,000
Less interest revenue earned from temporary investments of specific borrowing
95,000
Interest on general borrowings 385,000* x 12.14%** 46,739
* 1,585,000 – 1,200,000 = 385,000
** 680,000 ÷ 5,600,000 = 12.14%
5-11 a.
b
Accumulated Depreciation-Machine (old) 340,000
(850,000–340,000)-(1,200,000–
880,000)=190,000 loss
5-12 (Tan Company)
a Depreciation charges for 2008 and 2009
a SL (800,000 – 80,000) / 8 = 90,000
90,000 x 9/12= 67,500 90,000
b Hrs worked
720,000/100,000 hrs = 7.20/hr
7.20 x 4,500 hrs = 32,400 7.20 x 5,500 hrs = 39,600
c Units
of output
720,000/900,000 units = 0.80/unit
080 x 40,000 units = 32,000 0.80 x 60,000 units =
48,000
d SYD 720,000 x 8/36 x 9/12 = 120,000 720,000 x 7.25/36
=145,000
e DDB 2/8 = 25%
25% x 800,000 x 9/12=150,000 800,000-150,000=650,000
25% x 650,000 = 162,500
f 150%
DB
1.5/8 = 18.75%
18.75% x 800,000 x 9/12=
112,500
800,000-112,500=687,500 18.75% x 687,500) = 128,906
Trang 6b Carrying amount of the asset at the end of 2009
Depreciation Method Cost Accum Depr Carrying
amount
a Straight-line 800,000 157,500 642,500
b Hours worked 800,000 72,000 728,000
c Units of output 800,000 80,000 720,000
f 150% declining balance
800,000 241,406 558,594
5-13 (Real Company)
a 2/5 = 40%; 26,400 ÷ 40% = 66,000
b 12,000 x 5 years = 60,000; 66,000 – 60,000 = 6,000
c Carrying amounts, end of year 3
Straight-line (66,000 – 36,000) = P30,000
Sum-of-the-years digits(66,000 – 48,000 ) = P18,000
Double-declining balance (66,000 – 52,744) = P13,256
The method with the lowest carrying amount at time of sale will yield the highest amount of gain on disposal.Therefore, the double-declining balance method will provide the highest gain on disposal at the end of year 3
5-14 (De Oro Company)
a Method 1 - Straight-line method
Method 2 - Sum-of-the-years digits method
320,000 ÷ 80,000 = 4 year life 320,000 x 4/10 = 128,000 320,000 x 3/10 = 96,000 Method 3 - 150% declining-balance method
1.5 ÷ 4 = 37.5%
37.5% x 340,000 = 127,500 37.5% x (340,000-127,500) = 79,688
Sum-of-the-years digits method
150% declining balance method
37.5% x (340,000-127,500-79,688) 49,804
5-15 (Citi Company)
a Depreciation Expense for 2008
Double-declining balance method
Sum-of-the-years digits method
720,000 x 8/36 x 1/2 80,000 Depreciation Expense for 2009
Double declining
Trang 7Sum-of-the-years’ digits method
720,000 x 8/36 x 1/2 P80,000 720,000 x 7/36 x ½ 70,000 P150,000
b Carrying (book) value at December 31, 2009
Double-declining balance method Date Depreciation Expense for the year CV, end 12/31/08 800,000 x 25% X ½ = P100,000 P700,000 12/31/09 700,000 x 25% = 175,000 525,000 Sum of the years’ digit method
Cost P800,000 Accumulated Depreciation, 12/31/09 (720,000 x 11.5/36) 230,000
Carrying value, 12/31/09 P 570,000
5-16 (Total Company)
1 The company changes to the sum-of-the-years digits method
Less accumulated depreciation (1,100,000 ÷ 10) x 4 440,000
Carrying amount of the asset, beginning of 5th year P 760,000
Revised depreciation for the 5th year
760,000-100,000 = 660,000; 660,000 x 6/21 P 188,571
2 It was estimated that the asset’s remaining life is 5 years
Revised depreciation for the 5th year
(760,000 – 100,000) / 5 years P 132,000
5-17 (Chartered Company)
Less accumulated depreciation 30,000 x (5+4) / 15
18,000
Carrying amount, January 1, 2009 P 14,000 Depreciation expense for 2009 (14,000 x 7/28) P 3,500
5-18 (Standard Company)
Less accumulated depreciation:
2008 20% x 256,000 51,200 295,200 Carrying amount, January 1, 2009 P204,800
Depreciation expense for 2009
204,800 – 10,000 = 194,800; 194,800 ÷ 5 years P 38,960
5.19 (Koh Trading)
Trang 8Carrying amount of the asset, January 1, 2009 P153,600 Estimated remaining life in years ÷ 8
Depreciation expense for year ended December 31, 2009 P 19,200
5-20 (Carmi Company)
Less: Accumulated Depreciation, August 1, 2009(378,000–35,000)/5 x 2 137,200
Carrying value, August 1, 2009 P240,800 Overhaul costs (capitalized) 80,000
Depreciation (August – December, 2009, see below 22,567 Carrying value, December 31, 2009 P298,233
Depreciation for 2009
(378,000 – 35,000)/5 x 7/12 P40,017 (320,800 – 50,000) / (5 – 2) + 2 = 270,800 / 5 x 5/12 22,567
5-21 (Chu, Inc.)
Accumulated depreciation at January 1, 2008 (528,000 x 4/8) P264,000 Revised depreciation expense for 2008
528,000-264,000 = 264,000; 264,000 / 2 yrs 132,000 Accumulated depreciation at December 31, 2009 P396,000
5-22 (Allied Company)
Development costs incurred and capitalized during 2007 750,000
Estimated supply of mineral resources ÷3,500,000
Number of tons removed during 2008 x 550,000
Depletable cost, January 1, 2008 (see above) P4,550,000
Add development costs incurred and capitalized during 2009 961,000
Revised estimated supply of mineral resource, 2009 ÷4,360,000 Revised depletion rate per ton P 1.10
Number of tons removed during 2009 700,000
5.23 (Ong Exploration Company)
Restoration costs at present value (2,500,000 x 0.4632) 1,158,000
Estimated recovery from the property ÷10,000,000
Trang 9Remaining number of metric tons (9,250,000-1,000,000) ÷ 8,250,000 Revised depletion per metric ton (rounded) P 4.64 Number of metric tons removed during 2009 x 1,500,000
5.24 (Family Mining Company)
Depletion rate per ton:
4,000,000 + 400,000 – 200,000
Depreciation expense per ton:
300,000 – 20,000
a Cost of ending inventory
2,000 units x 6 months 12,000 Production cost per unit
(8.00 + 3.00 + 0.20) x 11.20 Ending Inventory, December 31, 2008 P134,400
b Cost of goods sold
18,000 units x 6 months 108,000 Production cost per unit x 11.20 Cost of goods sold for 2008 P1,209,600
Less depletion expense for 2008
20,000 units x 6 months 120,000 Depletion rate per ton x 3.00 360,000 New depletable cost for 2009 P3,840,000 Revised estimated recovery at January 1, 2009 ÷ 800,000 Revised depletion rate for 2009 P 4.80 Depreciable cost in 2008 P 280,000
Less depreciation expense for 2008 (120,000 units x 0.20) 24,000 Depreciable cost for 2009 P 256,000
Revised estimated recovery at January 1, 2009 ÷ 800,000 Revised depreciation rate for 2009 P 0.32
5-25 (Yap Machine Shop)
a
Accumulated Depreciation-Building 450,000 Loss on Disposal of Assets 150,000
Accumulated Depreciation-Equipment 250,000 Loss on Disposal of Assets 30,000
Trang 10Cash 200,000
Accumulated Depreciation-Equipment 15,000
b
Property, Plant and Equipment (Net) Beginning balance 2,150,000 (1) 1,850,000
5-26 (Pat Corporation)
a Depreciation and amortization expense for year ended December 31, 2009
Buildings 1.5/25 = 6%; (12,000,000-2,631,000) x 6% P 562,140
Machinery and Equipment Based on beginning balance (9,000,000 x 10%) 900,000
Less depreciation of machine destroyed 230,000 x 10% x 9/12 17,250 P 882,750 New machine
2,800,000 + 50,000 + 250,000=310,000 3,100,000 x 10% x 6/12 155,000
Automotive Equipment
Based on beginning balance 180,000 Less depreciation of car traded 180,000 x 2/10 36,000 P 144,000
New car
Leasehold Improvement
b Gain ( loss) from disposal of assets
Car traded in
Fair value of car traded in
(240,000 – 200,000) P 40,000 Book value of car traded 54,000 P(14,000) Machine destroyed by fire
Insurance recovery P155,000
Trang 11Book value of machine (230,000 x 4/10 ) 92,000 63,000
49,000
5-27
a
0
3,600,000-2,400,000 = 1,200,000 (50%
Inc.) 50% x 4,000,000 = 2,000,000 50% x 1,600,000 = 800,000 b.
12/31/0
7
Accumulated Depreciation-Equipment 600,000 3,600,000 ÷ 6 yrs = 600,000
12/31/0
7
1,200,000 ÷ 6 yrs = 200,000 12/31/0
8
Accumulated Depreciation-Equipment 600,000 12/31/0
8
c
1/1/09 Accumulated Depreciation-Equipment 600,000
12/31/0
Accumulated Depreciation-Equipment 500,000
2,000,000 ÷ 4 yrs = 500,000
1,200,000-200,000-200,000-400,000=400,000
400,000 ÷ 4 yrs = 100,000 Origin
al
1/1/07 1/1/07 07-08 12/31/0
8
1/1/09 1/1/09 12//31/0
9 Cost 4.000
M +2.00M 6.000M - 6.00M -1.00M 5.00M 5.00M
Trang 12Accum 1.600
M +0.80M 2.400M +1.20M 3.60M -0.60M 3.00M 3.50M
CV 2.400
M
+1.20 M
3.600 M
-1.20M 2.40M -0.40M 2.00M 1.50M
5.28 (Lu Company)
2009
Jan 1 Impairment Loss - Machinery 131,250
Accumulated Depreciation-Machinery 131,250 (450,000 ÷ 8 yrs) x 3 yrs = 168,750
500,000 – 168,750 = 331,250 331,250 – 200,000 = 131,250
Accumulated Depreciation-Machinery 90,000 (200,000 – 20,000)÷ 2 yrs = 90,000
MULTIPLE CHOICE QUESTIONS Theory
2
2
b
5
5
c
6
d
9
b MC1
Problems
MC26 d
MC27 d 14,400,000 x 5/20 = 3,600,000
MC28 c 200,000 + 3,000 + 6,000 = 209,000
MC29 c (800,000 – 20,000) x 12/78 x 9/12 = 90,000
MC30 c 780,000 x 11.25/78 = 112,500; 90,000 + 112,500 = 202,500
800,000 – 202,500 = 597,500
Trang 13MC31 a 4,500,000 + 30,000 + 6,000 + 40,000 + 60,000 = 4,636,000 Land
10,000 + 50,000 + 90,000 + 45,000 + 150,000 + 9,800,000 = 10,145,000 Building
MC32 c 1,800,000 x 10% = 180,000; 180,000 – 45,000 = 135,000
2,500,000 – 1,800,000 = 700,000 700,000 x 9% = 63,000; 135,000 + 63,000 = 198,000 MC33 c 4,000,000 x 10% x 6/12 = 200,000
750,000 x 12% x 6/12 = 45,000; 200,000 + 45,000 = 245,000 MC34 c 1,000,000 + (4,000,000÷ 2) = 3,000,000; 2,000,000 x 10% = 200,000
1,000,000 x 11% = 110,000; 200,000 + 110,000 = 310,000 MC35 a 4,500,000 + 1,320,000 + 77,000 + 53,000 = 5,950,000 total depreciable
cost 112,500 + 66,000 + 9,625 + 13,250 = 201,375 total depreciation expense
5,950,000 ÷ 201,375 = 29.5 yrs
MC36 a 4,800,000 + 1,400,000 + 82,000 + 53,000 = 6,335,000 total cost
201,375 ÷ 6,335,000 = 3.18%
MC37 d 4,500,000 ÷ 40 yrs = 112,500
MC38 c 77,000 x 6/36 = 12,833
MC39 a 240,000 – 12,000 = 228,000; 228,000 ÷ 120 mos = 1,900 per mo
1,900 x 63 mos = 119,700 240,000 – 119,700 = 120,300; 120,300 – 130,000 = 9,700 MC40 c 270,000 x (8+7)/36 = 112,500
270,000 ÷ 8 = 33,750; 33,750 x 2 = 67,500 112,500 – 76,500 = 45,000
MC41 b 1.5/5 = 30% depreciation rate; 600,000 x 30% x ½ = 90,000
600,000 – 90,000 = 510,000; 510,000 x 30% = 153,000 MC42 a 90,000 x (5+4+3)/15 = 72,000 reported accum depreciation under SYD
90,000 x 2/15 = 12,000 MC43 b 240,000 ÷ 40 = 6,000; 240,000 x 90 x.90 x 10 = 19,440; 72,000 x 2/10
= 14,400 MC44 c 160,000/4 = 40,000; 400,000/40,000 = 10 years
240,000 – 40,000 = 200,000; 200,000 – 65,000 = 135,000 MC45 d (900,000 – 300,000) / 3 yrs = 100,000
600,000 + 100,000 = 700,000 MC46 a 900,000 – 420,000 = 480,000; 480,000 – 300,000 = 180,000
MC47 d 42,000 x 55 = 2,310,000; 2,310,000/7 = 330,000; 330,000 + 5,000 =
335,000 MC48 c 49,200,000 – 43,755,000 = 5,445,000; 5,445,000 ÷ 4.5 years =
1,210,000/yr 1,210,000 x 40 yrs = 48,400,000; 49,200,000 – 48,400,000 = 800,000 MC49 b 20,500 – 6,000 = 14,500; 14,500 – 16,800 = 2,300
MC50 b 40,000 – 30,000 = 10,000; 20,000 – 10,000 = 10,000 Gain
MC51 c 54,000,000 – 6,000,000 + 7,200,000 = 55,200,000; 55,200,000 ÷
2,400,000 = 23 MC52 a 3,400,000 – 200,000 + 800,000 = 4,000,000
4,000,000 ÷ 4,000,000 = 1.00 per ton; 1.00 x 375,000 tons = 375,000 MC53 d P0 for Quarry No 1 since the asset is only being leased
1,000,000 – 300,000 = 700,000; 700,000 ÷ 100 M = 0.007 per ton 0.007 x 1,380,000 = 9,660
MC54 b 007 x 40,000,000 = 280,000; 700,000 – 280,000 = 420,000
420,000 ÷ 20,000,000 = 0.21; 0.21 x 1,380,000 = 28,980