1. Trang chủ
  2. » Tài Chính - Ngân Hàng

Intermediate accounting by robles empleoch 6 answers

6 164 0

Đang tải... (xem toàn văn)

THÔNG TIN TÀI LIỆU

Thông tin cơ bản

Định dạng
Số trang 6
Dung lượng 163,5 KB

Các công cụ chuyển đổi và chỉnh sửa cho tài liệu này

Nội dung

CHAPTER 6 INTANGIBLE ASSETS PROBLEMS 6-1 Amsterdam Enterprises Costs of testing prototype 70,800 b.. Fees paid to Phil... Amortization Expense for 2006 c.

Trang 1

CHAPTER 6 INTANGIBLE ASSETS PROBLEMS

6-1 (Amsterdam Enterprises)

Costs of testing prototype 70,800

b Fees paid to Phil Patent Office P 7,500

Drawings required by the patent office 14,100 Legal costs of filing patent 38,100

Patent cost, January 1, 2004 P 59,700 Less amortization of patent for years 2006 and 2007

(59,700/ 17) x 2 yrs 7,024 Patent carrying value, December 31, 2007 P 52,676

c Patent carrying value at December 31, 2008

Remaining estimated useful life at January 1, 2009 ÷ 5 Amortization expense for year 2009 P 9,833

Patents

Less accumulated amortization

36,000 + (156,000 ÷ 8) 55,500 P 136,500 License

Cost (80 x 600 x 2/3) P 32,000 Less accumulated amortization (32,000/4) 8,000 24,000 Trademark

Cost (80 x 600 x 1/3) P 16,000 Less accumulated amortization (16,000/4) 4,000 12,000 Goodwill (12M – 8M) 4,000,000 Total intangible assets P4,172,500 6-3 (July, Inc.)

2001

2001-2004

Accumulated Amortization-Patents 19,600 196,000 / 10

2005

2005

Accumulated Amortization-Patents 19,600 2006

Trang 2

Cash 60,000 2006-2008

Accumulated Amortization-Patents 15,800

196,000 – (19,600 x 5) = 98,000 (98,000 + 60,000) / 10 = 15,800

2009

Accumulated Amortization-Patents 7,900 15,800 x 6/12 = 7,900

1 Loss from Writedown of Patents 102,700

Accumulated Amortization-Patents 153,300

196,000 + 60,000 = 256,000 98,000 + (15,800 x 3.5 yrs) = 153,300

Amortization per year P100,000

Amortization expense for 2006 (100,000 x 6/12) P 50,000

b Carrying amount, December 31, 2007 (500,000 – 150,000)

P350,000

150,000

Impairment loss at December 31, 2007 P200,000

c Written down value of patent at December 31, 2007

P150,000

Less depreciation for 2008

Carrying amount at December 31, 2008 P100,000

d Sound value at January 1, 2009

P600,000

Carrying amount at December 31, 2008 100,000

Recovery of previous impairment loss through lower amortization = 200,000 / 3 200,000

6-5 (Summer Company)

2007

Trang 3

Dec 31 Amortization Expense 12,000

Accumulated Amortization-Patents 12,000 2008

0

0 2008-2009

Accumulated Amortization-Patents 87,200 (120,000-12,000) + 1,200,000 =

1,308,000 1,308,000/15 = 87,200 2009

Dec 31 Loss from Writedown of Patents 1,133,36

0 Accumulated Amortization 186,400

0

6-6 (April Company)

Modification of formulation 26,000

Depreciation of equipment (280,000/5) 56,000

a

0

0 Dec 31 Franchise Fee Expense 500,000

Dec 31 Amortization Expense 312,500

Accumulated Amortization-Franchise 312,500 6,250,000/10 = 625,000; 625,000 x 1/2

b

2009

Dec 31 Amortization Expense 142,500

Accumulated Amortization-Patents 142,500 750,000 x 9.5/10 = 712,500; 712,500 / 5

c

0

0 Accumulated Depreciation-Equipment 100,000

0

R&D=200,000+1,400,000+600,000+100,000=

2,300,000

Trang 4

(1,000,000 / 5) x ½ = 100,000

a Fair value of net assets

(1,000,000 + 1,700,000 + 5,900,000 – 2.360,000) P6,240,000

0

0 Property, Plant and Equipment 5,900,00

0

0

0 6-9 (Global Computer Corporation)

0

Accumulated Amortization-Software 175,000 500,000 x 1.4M/4M = 1,300,000

6-10 (Sun Company)

Present value of future payments

b Amortization Expense for 2006

c

2009

Discount on Notes Payable 102,620

10% x 497,380 = 57,600

31 Amortization Expense 179,476

Accumulated Amortization-Franchise 179,476 2010

Trang 5

MULTIPLE CHOICE QUESTIONS

Theory

2

7

c

0

5

0

c

Problems

MC21 d 244,000 + 100,000 = 344,000

MC22 a P0

MC23 c 750,000 + 150,000 = 900,000

MC24 b 1,200,000 x 2/50 = 48,000; (750,000 ÷ 10) x 2/12 = 12,500

60,000 x 2/12 = 10,000; 48,000 + 12,500 + 10,000 = 70,500 MC25 b 125,000 ÷ 10 = 12,500; 272,500 ÷ 5 = 54,500 x ½ = 27,250

656,200 ÷ 17 = 38,600; 12,500 + 27,250 + 38,600 = 78,350 MC26 b 200,000 + (100,000 x 2.91) = 491,000

MC27 c 340,000 ÷ 10 = 34,000 x ½ = 17,000

MC28 c 340,000 – 17,000 – 34,000 = 289,000

MC29 b 289,000 ÷ 5 = 57,800

MC30 a P0

MC31 c 68,000 + 24,000 + 6,000 + 19,000 = 117,000

MC32 c 152,000 ÷ 8 = 19,000

MC33 a 1,440,000 x 1.5/10 = 216,000

MC34 d 40,000 + 5,000 = 45,000

MC35 c 900,000 x 7/10 = 630,000

MC36 b 210,000 + 300,000 + 400,000 + 220,000 + 260,000 = 2,080,000 MC37 c 1,500,000 ÷ 30 = 50,000

MC38 b 1,000,000

MC39 d 480,000 ÷ 10 = 48,000

MC40 a (480,000 x 5/10) + 200,000 = 440,000; 440,000 ÷ 10 = 44,000

Trang 6

MC41 b 440,000 – (44,000 x 3.5 yrs) = 286,000

MC42 b 270,000 x 6/10 = 162,000; 162,000 ÷ 3 = 54,000; 162,000 – 54,000 =

108,000 MC43 c 1,150,000 – 525,000 = 625,000; 700,000 – 625,000 = 75,000

MC44 d 1/5=20%; Depreciation is the higher rate which is 30%; thus carrying amount is

70%

MC45 a 1,500,000 ÷ 5,000,000 = 30%; 30% x 2,500,000 = 750,000

Ngày đăng: 28/02/2018, 08:58

TỪ KHÓA LIÊN QUAN

TÀI LIỆU CÙNG NGƯỜI DÙNG

  • Đang cập nhật ...

TÀI LIỆU LIÊN QUAN

w