:1 ô=10km
1
Ð
Trang 2
1.2.2
1: S
3
40
10,5 10,5 Cos 0,85
P = 40M cos = 0,8 U
40=120 MW -90%)P
%P Pkt = 90%P
Pkt= 90 3 40 108 100 MW
%P Pkt= 90 2 40 72 100 MW
: PF=2 40 80MW
Trang 3
Tmax kV
: G
.
S P jQ MVA SmaxMVA
.
S P jQ MVA SminMVA
Trang 41.3
–
U = 4,34 16.P kV (1)
- i , km;
P - công , MW;
160 = 110 kV
V – 8: U8 = 4.34 50 16.38 = 111,33 kV
Ð
Trang 5
P,MW
dây ,km
,kV HT-1 30 50 99,91 110 HT-2 25 72,1 94.3 HT-3 35 58,3 82,3 HT-4 32 44,7 102,4 HT-6 30 80,6 102,76 -5 38 50 111,33 -7 30 60,8 100,93 -8 38 50 111,33 = 110 kV 1.4
Trang 6
P + PHT = Ptt = mPmaxP +Ptd+Pdt (2)
P - ;
PHT – ;
– ;
Pmax- ;
P - P=5% max P Ptd –
;
Pdt – dt=10% max P
dt=0; Ptt – ;
max P =P1+P2+P3+P4+P5+P6+P7+P8=30+25+35+32+38+30+30+38=258 MW
P
Trang 7g tro Ptd=8% P = 0, 08 120 9, 6MW
Ptt= Pmax+ P = 258+12,9 + 0 + 9,6 = 280,5 MW T Pkt =P =108 MW
PHT= Ptt - P =280,5 – 108 = 172,5 MW 1.5
Q F + QHT = Qtt = m QmaxQ LQ c +Q b+ Qtd + Qdt (3)
QF -
QHT –
max Q -
Q L-
c Q -
Trang 8Q b- Q b= 15% Qmax;
Qtd -
Qdt –
dt dt = 0
QF = PF tgF= 108 0,62 = 66,96 MVAr
max
Q
= Q1 + Q2 +… + 8 = 16,2 + 13,5 + 18,9 + 17,28 + 20,52 + 20,52 +16,2 + 16,2 + 20,52 = 139,32 MVAr
Qtt = 139,32 + 20,9 + 7,2 = 167,42 MVAr
QHT = Qtt – QF = 167,42 – 66,96
= 100,46 MVAr
Trang 9
-
PF = 90% 120 = 108 MW
+ td = 8% 108 = 8,64 MW + N = 108 – 8,64 = 99,36 MW
PH = Ptt – PN = 280,5 – 99,36 = 181,14 MW
Pttmin = 50% Pttmax = 50% 280,5 = 140,25 MW
W
PF = 90% 80 = 72 MW
+ Ptd = 8% 72 = 5,76 MW
+ N = 72 – 5,76 = 66,24 MW
Trang 10
PH = 140,25 – 66,24 = 74,01 MW
W
công s PF = 2 40 = 80 MW
+ Ptd = 8% 80 = 6,4 MW + N = 80 – 6,4 = 73,6 MW
PH = 280,5 – 73,6 = 206,9 MW
PF ,MW %P Ptd , MW PN , MW PH , MW 108 90 8,64 99,36 181,14 72 90 5,76 66,24 74,01 80 100 6,4 73,6 206,9
–
-
-
Trang 11-
-
Ð
Trang 12
Ð
Ð
Trang 13
Ð
Ð
Trang 14
-
kt
A
tb
Tmax kt = 1,1(A/mm2)
– – trang 295 ) imax i kt I F J
Fi – 2
]; Iimax – max max 3 i i đm S I n U 103 [A] maxi -
A ; –
U – ;
Trang 15
70mm2
(%) i. i 2 i. i 100%
i
đm
P R Q X U
U
Trang 16Pi, Qi W MVAr)
Trang 17P N - W ;
kt = 108 MW; Ptd = 8,64 MW; P N = 5%PN = 0,05 106 = 5,3
MW;
-3 – – – - W
P3- = 11,94 MW suy ra Q3- = tg(arccos0,88).P3- = 6,45 MVAr 3- = 13,57 MVA a)
Imax 3- = max 3 3 13,57 3 10 10 3 2 3.110 NĐ đm S n U = 35,61 A Fkt = max 3 35, 61 1,1 NĐ kt I J = 32,37 A A - 2
Icp A - -
- trang 258 )
Ftc = 70mm2 = 70mm2
– –
-
-
Trang 18
0, 46 90, 6 20,84 / 2
o
n
Trang 194 0
Trang 2367, 78 1,1
Ð
Trang 24kt = 70mm2
-
62,5
3 110 2 3 110
HT HT
Trang 25kt = 150mm2 > 70mm2
-
Isc = 2.Ibtmax = 2164,04 = 328,08 A < Icp A
A - o= 0,21 /km , xo = 0,42 /km ; b0 = 2,74.10-6 2;3;4 - - trang 258)
Trang 2867, 78 1,1
Ð
Trang 29kt = 70mm2
-
Trang 3381,34 1,1
Ð
Trang 34kt = 95mm2
ki
-
70, 46
3 110 2 3 110
HT HT
Trang 35kt = 150mm2 > 70mm2
-
Isc = 2.Ibtmax = 2184,92 = 369,83 A < Icp A
b)
A - o= 0,21 /km , xo = 0,42 /km , bo = 2,74.10-6 2;3; - - trang 258)
0, 21 44, 7 4, 69 / 2
Trang 38
– 5 – 7
Trang 39
37,51 20, 25
3 110 1 3 110
NĐ NĐ
kt = 185mm2 > 70mm2
–
+ – 7
+ – 7
Trang 40– :
31 16, 47
3 110 1 3 110
NĐ NĐ
kt = 95mm2 > 70mm2
–
Trang 41–
Trang 42– 5
A -185 o= 0,17 /km , xo = 0,414 /km , bo= 2,84.10-6 2;3;4 )
0, 21 60,8 12, 77 / 1
Trang 43
0, 46 42,9 19, 73 / 1
Trang 46
max – max = 5000h
Trang 474 2 (0,124 5000.10 ) 8760 3411( )h
Trang 48 Pmax 14, 20(MW)
Trang 51
4.1 g
–
40
47, 060,85
max
đm
S
S
Trang 52MBA
Io(%)
R ()
X ()
,
o
Q
Cao
TPDH 25000/110
TPDH 32000/110
Trang 53
-
-
L<70 L>70
Trang 54C
Trang 56
: T ,HT
dây
,
d
.10 , 2
Trang 58S MVA
' ,
S MVA
,
,
b
S MVA
,
Trang 592 2
Trang 602 2
12,38 5, 67
(20,84 19,93) 0,32 0,31110
Trang 61m Pcc = 280,46 MW
280, 46 0, 62 173,89
Trang 62
dây
,
d
.10 , 2
Trang 63HT – 1 8,25+j10,73 1,33 0,12+j0,8 2,54+j55,9 15+j8,1
Trang 64S MVA
,
,
b
S MVA
,
Trang 66
2 2
Trang 672 2
6,59 2,92
(20,84 19,93) 0, 08 0, 09110
QCHc = 11021,57.10-4 = 1,9 MVAr
QCHd = 115,521,57.10-4 = 2,09 MVAr
Trang 68
m Pcc = 132,67 MW
Trang 69
– –
,
dây
,
d
Trang 70
S MVA
,
Trang 71
cs
cs = 115,5kV
t
– 3 –
3 H'. H H' . H cs cs P R Q X U U U 3 49, 26.8, 715 26,37.34, 08 121 110, 02 121 U kV
3 3 3 b b b b q P R Q X U U U 3 35,12.0,935 21,12.21, 75 110, 02 105,5 110, 02 q U kV
3
3
N
P R Q X
U U
U
12, 7.20,84 5,89.19,93
110, 02
N
U kV
Trang 72– 5
Trang 73
– 3 –
: 3 H'. H H' . H cs cs P R Q X U U U 3 11,19.9, 65 2,58.55,83 115,5 113,32 115,5 U kV 3 3 3 b b b b q P R Q X U U U 3 17,51.1,87 9, 72.43,5 113,32 109,3 113,32 q U kV 3 '' ''
3 N N N N N P R Q X U U U 6,51.20,84 2,83.19,93 109,3 111, 06 109,3 N U kV – 5 –
34:
A 1 2 3 4 5 6 7 8 Uq,kV 108,64 108,73 109,3 109,63 103,43 107,56 103,51 103,43 5.2.1.3
– 3 –
Trang 74
: 3 H'. H H' . H cs cs P R Q X U U U 3 46,57.8, 715 29,39.34, 08 121 109,37 121 U kV 3 3 3 b b b b q P R Q X U U U 3 35,12.0,935 21, 74.21, 75 109,37 104,8 109,37 q U kV 3 '' ''
3 N N N N N P R Q X U U U 8, 21.20,84 4,5.19,93 109,37 106,99 109,37 N U kV – 5 –
35:
A 1 2 3 4 5 6 7 8 Uq,kV 108,23 105,15 104,8 109,52 95,58 103 95,85 95,58 5.2.3
Trang 75
- -32000/110
9 1, 78%, U = 115kV , U = 11kV
- max% = +5% - min% = 0% - sc% = 0 – 5%
Uyc = U + dU%.U
max 10 5 10 10,5 100 yc U kV min 10 0 10 10 100 yc U kV max 10 5 10 10,5 100 yc U kV
Trang 77
max max
max
117, 77 10,5
min min
min
108, 64 11
10, 03119,10
Trang 78min min
csc
108, 23 11
10,54112,95
Trang 80 P d 9,98MW
Trang 81
4 2 (0, 029 0, 035) 0,512 o io P P MW
9,98 0,96 0,512 11, 452 d b o P P P P MW
max 11, 452 % 100 100 4, 44% 258 P P P
( d b). o. A P P P t –
-
4 2 4 2 max (0,124 T .10 ) 8760 (0,124 5000.10 ) 8760 3411h
(9,98 0,96) 3411 0,512 8760 41801, 46 A MW h
Trang 82132, 25.10
102,52 / 1290.10
Y
đ kW h A
W
Trang 839 max
1334, 7.10
5,17.10 / 258
o
K
P
–
–
17 W 109 W 5,17
Trang 84
1
1
1
1
2
3
4
5
7
9
9
9
9
10
10
14
14
n 1 16
23
28
33
38
46
46
47
3 47
Trang 8548
49
49
51
51
51
52
52
53
53
A 54
công 54
54
62
68
71
5.2.1 71
74
76
78
5.3 T – 79
79
80
81
82
Trang 8682
82
82
82