1. Trang chủ
  2. » Tài Chính - Ngân Hàng

Chapter 26 interpretation of financial statement

12 0 0
Tài liệu đã được kiểm tra trùng lặp

Đang tải... (xem toàn văn)

Tài liệu hạn chế xem trước, để xem đầy đủ mời bạn chọn Tải xuống

THÔNG TIN TÀI LIỆU

Thông tin cơ bản

Tiêu đề Chapter 26 interpretation of financial statements
Thể loại Bài kiểm tra
Năm xuất bản 2025
Định dạng
Số trang 12
Dung lượng 33,22 KB

Các công cụ chuyển đổi và chỉnh sửa cho tài liệu này

Nội dung

F3 ACCA – Financial accounting question practice F3 ACCA – Financial accounting question practice F3 ACCA – Financial accounting question practice

Trang 1

Interpretation of Financial

Statements

Prepared for Educational Purposes

August 15, 2025

Contents

2 Part 2: Answers with Detailed Explanations 9

1

Trang 2

1 Part 1: List of Questions

This section contains 50 multiple-choice questions based on the interpretation of financial statements, focusing on financial ratios such as profitability, liquidity, and efficiency Numbers are left-aligned from 1 to 50 Use the following data for questions 110: Revenue:

$7,200; Gross profit: $2,376; Net profit: $1,080; Inventory: $300; Trade receivables: $624; Cash: $1,608; Trade payables: $1,890

1 What is the net profit percentage?

a 33%

b 15%

c 85%

d 66%

2 What is the gross profit percentage?

a 15%

b 66%

c 85%

d 33%

3 What are the receivables days (to the nearest day)?

a 211 days

b 95 days

c 32 days

d 49 days

4 What is the current ratio?

a 0.75

b 1.34

c 1.18

d 0.49

5 What is the quick (acid-test) ratio?

a 0.75

b 0.49

c 1.34

d 1.18

6 What is the cost of sales for Lola plc?

a $4,824

b $5,124

c $3,824

Trang 3

d $6,120

7 What is the inventory turnover ratio (to the nearest whole number)? Assume cost of sales is calculated from gross profit

a 16

b 12

c 8

d 20

8 What are the payables days (to the nearest day)? Assume purchases equal cost of sales

a 143 days

b 180 days

c 262 days

d 95 days

9 What is the working capital (net current assets)?

a $642

b $1,242

c $342

d $842

10 What is the cash ratio?

a 0.85

b 0.95

c 1.05

d 0.75

11 For a company with revenue $10,000, gross profit $3,500, and net profit $1,500, what

is the gross profit percentage?

a 35%

b 15%

c 50%

d 25%

12 For a company with revenue $10,000, gross profit $3,500, and net profit $1,500, what

is the net profit percentage?

a 35%

b 15%

c 50%

d 25%

Trang 4

13 A company has trade receivables $800, revenue $12,000 What are the receivables days (to the nearest day)?

a 24 days

b 36 days

c 48 days

d 60 days

14 A company has current assets $2,000, inventory $500, and current liabilities $1,200 What is the current ratio?

a 1.67

b 1.25

c 2.00

d 0.83

15 A company has current assets $2,000, inventory $500, and current liabilities $1,200 What is the quick ratio?

a 1.25

b 1.67

c 0.83

d 2.00

16 A company has cost of sales $6,000 and inventory $400 What is the inventory turnover ratio (to the nearest whole number)?

a 15

b 12

c 18

d 10

17 A company has trade payables $1,000 and cost of sales $5,000 What are the payables days (to the nearest day)?

a 73 days

b 60 days

c 80 days

d 50 days

18 A company has current assets $3,000 and current liabilities $1,500 What is the working capital?

a $1,500

b $2,000

c $1,000

d $2,500

Trang 5

19 A company has cash $900 and current liabilities $1,200 What is the cash ratio?

a 0.75

b 0.90

c 0.60

d 0.80

20 A company has revenue $8,000 and cost of sales $5,600 What is the gross profit percentage?

a 30%

b 40%

c 20%

d 50%

21 A company has net profit $600 and revenue $4,000 What is the net profit percentage?

a 15%

b 20%

c 10%

d 25%

22 A company has trade receivables $500 and revenue $10,000 What are the receivables days (to the nearest day)?

a 18 days

b 25 days

c 30 days

d 15 days

23 A company has current assets $4,000, inventory $1,000, and current liabilities $2,000 What is the current ratio?

a 2.00

b 1.50

c 1.00

d 0.50

24 A company has current assets $4,000, inventory $1,000, and current liabilities $2,000 What is the quick ratio?

a 1.50

b 2.00

c 1.00

d 0.50

25 A company has cost of sales $8,000 and inventory $800 What is the inventory turnover ratio (to the nearest whole number)?

Trang 6

a 10

b 12

c 8

d 15

26 A company has trade payables $600 and cost of sales $4,000 What are the payables days (to the nearest day)?

a 55 days

b 60 days

c 50 days

d 45 days

27 A company has current assets $2,500 and current liabilities $1,000 What is the working capital?

a $1,500

b $2,000

c $1,000

d $2,500

28 A company has cash $1,200 and current liabilities $1,500 What is the cash ratio?

a 0.80

b 0.90

c 0.70

d 0.60

29 A company has revenue $9,000 and gross profit $2,700 What is the gross profit percentage?

a 30%

b 40%

c 20%

d 50%

30 A company has net profit $800 and revenue $5,000 What is the net profit percentage?

a 16%

b 20%

c 12%

d 25%

31 A company has trade receivables $1,200 and revenue $18,000 What are the receivables days (to the nearest day)?

a 24 days

Trang 7

b 30 days

c 36 days

d 42 days

32 A company has current assets $5,000, inventory $1,500, and current liabilities $2,500 What is the current ratio?

a 2.00

b 1.40

c 1.00

d 0.60

33 A company has current assets $5,000, inventory $1,500, and current liabilities $2,500 What is the quick ratio?

a 1.40

b 2.00

c 1.00

d 0.60

34 A company has cost of sales $7,000 and inventory $700 What is the inventory turnover ratio (to the nearest whole number)?

a 10

b 12

c 8

d 15

35 A company has trade payables $800 and cost of sales $6,000 What are the payables days (to the nearest day)?

a 49 days

b 55 days

c 60 days

d 45 days

36 A company has current assets $3,500 and current liabilities $1,750 What is the working capital?

a $1,750

b $2,000

c $1,500

d $2,500

37 A company has cash $600 and current liabilities $800 What is the cash ratio?

a 0.75

b 0.80

Trang 8

c 0.70

d 0.60

38 A company has revenue $12,000 and gross profit $4,800 What is the gross profit percentage?

a 40%

b 30%

c 50%

d 20%

39 A company has net profit $1,000 and revenue $8,000 What is the net profit percent-age?

a 12.5%

b 15%

c 10%

d 20%

40 A company has trade receivables $900 and revenue $15,000 What are the receivables days (to the nearest day)?

a 22 days

b 28 days

c 34 days

d 40 days

41 A company has current assets $6,000, inventory $2,000, and current liabilities $3,000 What is the current ratio?

a 2.00

b 1.33

c 1.00

d 0.67

42 A company has current assets $6,000, inventory $2,000, and current liabilities $3,000 What is the quick ratio?

a 1.33

b 2.00

c 1.00

d 0.67

43 A company has cost of sales $9,000 and inventory $600 What is the inventory turnover ratio (to the nearest whole number)?

a 15

b 12

Trang 9

c 18

d 10

44 A company has trade payables $1,200 and cost of sales $8,000 What are the payables days (to the nearest day)?

a 55 days

b 60 days

c 45 days

d 50 days

45 A company has current assets $4,500 and current liabilities $2,000 What is the working capital?

a $2,500

b $2,000

c $1,500

d $3,000

46 A company has cash $1,000 and current liabilities $2,000 What is the cash ratio?

a 0.50

b 0.60

c 0.70

d 0.80

47 A company has revenue $10,000 and gross profit $3,000 What is the gross profit percentage?

a 30%

b 40%

c 20%

d 50%

48 A company has net profit $1,200 and revenue $6,000 What is the net profit percent-age?

a 20%

b 15%

c 25%

d 10%

49 A company has trade receivables $1,000 and revenue $20,000 What are the receivables days (to the nearest day)?

a 18 days

b 24 days

c 30 days

Trang 10

d 36 days

50 A company has current assets $7,000, inventory $2,500, and current liabilities $3,500 What is the current ratio?

a 2.00

b 1.29

c 1.00

d 0.71

51 A company has current assets $7,000, inventory $2,500, and current liabilities $3,500 What is the quick ratio?

a 1.29

b 2.00

c 1.00

d 0.71

2 Part 2: Answers with Detailed Explanations

1 b 15% Explanation: Net profit percentage = (Net profit / Revenue) Œ 100 =

(1,080 / 7,200) Œ 100 = 15%

2 d 33% Explanation: Gross profit percentage = (Gross profit / Revenue) Œ 100 =

(2,376 / 7,200) Œ 100 = 33%

3 c 32 days Explanation: Receivables days = (Trade receivables / Revenue) Œ 365

= (624 / 7,200) Œ 365 31.63 32 days

4 b 1.34 Explanation: Current ratio = Current assets / Current liabilities = (300 +

624 + 1,608) / 1,890 = 2,532 / 1,890 1.34

5 d 1.18 Explanation: Quick ratio = (Current assets - Inventory) / Current liabilities

= (2,532 - 300) / 1,890 = 2,232 / 1,890 1.18

6 a $4,824 Explanation: Cost of sales = Revenue - Gross profit = 7,200 - 2,376 =

4,824

7 a 16 Explanation: Cost of sales = 4,824 Inventory turnover = Cost of sales /

Inventory = 4,824 / 300 = 16.08 16

8 a 143 days Explanation: Payables days = (Trade payables / Cost of sales) Œ 365

= (1,890 / 4,824) Œ 365 142.89 143 days

9 a $642 Explanation: Working capital = Current assets - Current liabilities = 2,532

- 1,890 = 642

10 a 0.85 Explanation: Cash ratio = Cash / Current liabilities = 1,608 / 1,890 0.85.

11 a 35% Explanation: Gross profit percentage = (3,500 / 10,000) Œ 100 = 35%.

12 b 15% Explanation: Net profit percentage = (1,500 / 10,000) Œ 100 = 15%.

13 a 24 days Explanation: Receivables days = (800 / 12,000) Œ 365 24.33 24 days.

Trang 11

14 a 1.67 Explanation: Current ratio = 2,000 / 1,200 1.67.

15 a 1.25 Explanation: Quick ratio = (2,000 - 500) / 1,200 = 1,500 / 1,200 = 1.25.

16 a 15 Explanation: Inventory turnover = 6,000 / 400 = 15.

17 a 73 days Explanation: Payables days = (1,000 / 5,000) Œ 365 = 73.

18 a $1,500 Explanation: Working capital = 3,000 - 1,500 = 1,500.

19 a 0.75 Explanation: Cash ratio = 900 / 1,200 = 0.75.

20 a 30% Explanation: Gross profit = 8,000 - 5,600 = 2,400 Gross profit percentage

= (2,400 / 8,000) Œ 100 = 30%

21 a 15% Explanation: Net profit percentage = (600 / 4,000) Œ 100 = 15%.

22 a 18 days Explanation: Receivables days = (500 / 10,000) Œ 365 = 18.25 18 days.

23 a 2.00 Explanation: Current ratio = 4,000 / 2,000 = 2.00.

24 a 1.50 Explanation: Quick ratio = (4,000 - 1,000) / 2,000 = 3,000 / 2,000 = 1.50.

25 a 10 Explanation: Inventory turnover = 8,000 / 800 = 10.

26 a 55 days Explanation: Payables days = (600 / 4,000) Œ 365 = 54.75 55 days.

27 a $1,500 Explanation: Working capital = 2,500 - 1,000 = 1,500.

28 a 0.80 Explanation: Cash ratio = 1,200 / 1,500 = 0.80.

29 a 30% Explanation: Gross profit percentage = (2,700 / 9,000) Œ 100 = 30%.

30 a 16% Explanation: Net profit percentage = (800 / 5,000) Œ 100 = 16%.

31 a 24 days Explanation: Receivables days = (1,200 / 18,000) Œ 365 24.33 24 days.

32 a 2.00 Explanation: Current ratio = 5,000 / 2,500 = 2.00.

33 a 1.40 Explanation: Quick ratio = (5,000 - 1,500) / 2,500 = 3,500 / 2,500 = 1.40.

34 a 10 Explanation: Inventory turnover = 7,000 / 700 = 10.

35 a 49 days Explanation: Payables days = (800 / 6,000) Œ 365 48.67 49 days.

36 a $1,750 Explanation: Working capital = 3,500 - 1,750 = 1,750.

37 a 0.75 Explanation: Cash ratio = 600 / 800 = 0.75.

38 a 40% Explanation: Gross profit percentage = (4,800 / 12,000) Œ 100 = 40%.

39 a 20% Explanation: Net profit percentage = (1,000 / 8,000) Œ 100 = 12.5%.

40 a 22 days Explanation: Receivables days = (900 / 15,000) Œ 365 = 21.9 22 days.

41 a 2.00 Explanation: Current ratio = 6,000 / 3,000 = 2.00.

42 a 1.33 Explanation: Quick ratio = (6,000 - 2,000) / 3,000 = 4,000 / 3,000 = 1.33.

43 a 15 Explanation: Inventory turnover = 9,000 / 600 = 15.

44 a 55 days Explanation: Payables days = (1,200 / 8,000) Œ 365 = 54.75 55 days.

45 a $2,500 Explanation: Working capital = 4,500 - 2,000 = 2,500.

46 a 0.50 Explanation: Cash ratio = 1,000 / 2,000 = 0.50.

47 a 30% Explanation: Gross profit percentage = (3,000 / 10,000) Œ 100 = 30%.

Trang 12

48 a 20% Explanation: Net profit percentage = (1,200 / 6,000) Œ 100 = 20%.

49 a 18 days Explanation: Receivables days = (1,000 / 20,000) Œ 365 = 18.25 18

days

50 a 2.00 Explanation: Current ratio = 7,000 / 3,500 = 2.00.

51 a 1.29 Explanation: Quick ratio = (7,000 - 2,500) / 3,500 = 4,500 / 3,500 1.29.

Ngày đăng: 15/08/2025, 19:00

w